Money making

How I get kids name brand clothing super cheap or even free!

Money making

Get ready for Christmas!!! 50% off toys!!

Christmas?! Did I really just say Christmas?! I know, I know, it’s not even Halloween as I write this blog post but trust me it will be worth it!

I stopped Rite-Aid today Oct 28th, just to get my fav body wash. Btw, have you ever tried this body wash? Omg, Ah-mazing! Seriously the best body wash I’ve tried in a long time!

This body wash goes on a but one get one free sale a lot. Wanted to stock up but there was only three in stock. ūüėěThey are BOGO this week.

As I was shopping, (Looking for eggs and milk too because I didn’t wanna stop at the grocery store too) I came across a few things for Christmas.

First up.

50% off toys

I asked the cashier how long this sale would be going on and she said at least through November! Grab them early for best selection!

Also, be sure to check Walgreens for toys as well because they will have amazing BOGO toy sales. Sometimes they do buy two or three and get two free sale!! Perfect for filler type gifts (that’s what I call them). My boys each get one or two expensive gifts they really want, some clothes, pj’s, etc. and then some of these ‘filler’ type gifts. I once walked out of Walgreens with two carts full of toys for under $100, just using these toy sales and rewards points. I get my prescriptions there as well so I save up my rewards that way. The point system was a lot better back then though, this was in 2012 I think. They still have great sales though!

Next up! Home decor!

I don’t know about you but I’m already thinking about decorating for Christmas ūüéĄ

I think decorating has to be one of the most fun things I love to do during the holidays!

Rite-Aid had decor and candles, etc for 50% off!

Happy holidays!

Happy Holidays!!!

About

Welcome!

Hi there! Welcome to my blog! I’m Sandi I’m a momma to two boys ages five and eight. My eight year old has Autism and Selective Mutism. After working a “normal” job and leaving my kids crying at daycare. I quickly realized there has to be a better way. I’ve been literally obsessed with business and home businesses and decided it was my goal and mission to test and try various work from home opportunities and pass this knowledge on to other moms that might be looking for a better way as well.

I started this blog originally eight years ago when my first son was born to fulfill my need for a creative outlet during his nap times, he was just three months at the time. This blog started out as a money saving/couponing blog. I got super excited when I realized how far I could stretch my very tight stay at home mom budget after my son was born. I figured my “finds” should be posted so I can help other mommies stretch their budget as well.

This blog is being updated and revamped. Started as just a blogger blog. I have a huge passion for not only helping moms save big, but also create ways of earning income online as well. After all, it’s not just about saving, but it’s about creating a life you love and earning enough money to enjoy your time. Being a good steward, with not only your money, but your resources and energy as well are all things I aspire to help you with on this blog/Youtube channel. I dedicated a lot of time and energy into testing work at home businesses ideas and passive income strategies to help you build multiple income streams at home, I hope to pass this knowledge on to other moms! I’d love to have you follow along! Mommin’ ain’t easy, but this blog will help you make mommin’ easier!

Check out what I’m up to on Instagram daily @ mommiesmedia!!!! Or on Facebook @ mommiesmedia

Money Saving

How to extended kids jeans.

DIY, Money Saving

How to make homemade paints DIY kids Paints

DIY, Money Saving

Dark brown to blonde at home for only $1!!!!! Plus Sally Beauty mini mak…

Money making

How to Start an Amazon Business with $500 or less

Money making

Save 300-$400 a month just by doing one simple thing….

I decided it was time to re-evaluate my budget when my grocery bill per month got to $750 a month ( yes I got a little off track). I guess with everything that I’ve had going on in my life (divorce, moving, son in the hospital) the stress was too much and I stopped budgeting like I should have been. I used to clip coupons, meal plan, do make ahead meals, etc but all of that took the back burner for a while. So anyhow, now it’s time to put my foot down on spening too much!!!! I’m getting back on track. I have some goals in place (more on that later) and it’s time to make some changes. Here are some ways I am cutting our grocery bill down. One simple thing!!!! Shopping at the dollar tree! If you don’t have a Dollar Tree in your area maybe you have a .99 cent store or something similar. Just by know what to buy here you can save hundreds. Here are some of the things that I feel are a good value and I will do a price comparison Dollar Tree vs. Walmart Cream Cheese $1.00 vs. $2 @walmart (we go through a lot of this with bagels and crackers) Snack crackers $1 vs. $3-4 a box Bread or buns $1 vs. $3-4 Sour cream $1 vs. $2 Soda .25 a can about the same right now Juice $1 vs. $3 Pasta $1 vs. $2 Pasta sauce $1 vs. up to $4 Frozen waffles $1 vs. $2-3 Coffee and tea And hot cocoa $1 vs. up to $6 or more Snacks (this is the biggest budget breaker in our house) i would say just buying all your snacks here tou can save $50 a week (assuming you grocery shop once a week) Frozen foods $1 vs. 2 Misc Paper plates $1 vs $2 Tylenol $1 vs. $4 Band aids $1 vs. $3 Coufh or cold medicine $1 vs. uo to $10 Vitamins $1 vs. 4-$9 or more Tupperware $1 vs. 2-$3 See how fast the savings add up? You can basically cut your bill in half every week. I shop about once a week (big shopping trip) and a couple more for misc. items. So basically what I am now doing since the main stores i shop at are Walmart and the Dollar Tree, I am only buying milk, meat, eggs and produce at walmart. Everything else like pantry and household items I’m now getting at the Dollar Tree (not everything depending on sales but most)and I am back to clipping coupons. More on that in another post. Happy saving!

Money making

Cut your monthly budget in half!

Ok, lets talk budgets. Yeah, there are more exciting things to talk about but let’s get this out of the way to make way for some more exciting topics. As a newly single parent I am faced with a whole new set of financial challenges. Before the divorce my husband and I weren’t rich my any means. We were the typical american family. ¬†Well, maybe not totally typical. I stayed at home and earned money at home (this was our extra money) while he worked a ¬†full time sales job to pay the bills. We did ok (more on this later on ways to make money at home), but we never felt comfortable. Let’s just say there were no Hawaiian vacations…maybe one to Louisville Kentucky, lol, ¬†but we really were just staying afloat.
Now as a single parent, there are even more challenges financially so I had to give my finances a kick in the pants, and myself. Lol Here’s what I had to do to cut my budget in half…..

Determine what is your main expense? For most of us it’s housing.
This is usually something non-negotiable. It’s a fixed monthly expense. There are some ways around this expense though. Look into housing assistance programs in your area. As a single mom I now qualify for assistance with this. Call your local social service agencies. If one says no, there may be another, don’t give up. Ask questions, tell them your story, people are mostly good and willing to help if you are just friendly and polite. If you don’t qualify for any kind of assistance there are other options.
Get a roommate and split expenses in half. Move in with mom and dad or a brother or sister. ¬†Also, another option is to buy, it may actually be cheaper to buy than rent…talk to a mortgage broker or do a rent vs. Buy comparison

Rent $800 ( cut in half) $400 with these tips

Ok, going down the list….
Car
Most of us have a car payment, this is another fixed expense (I don’t have this one). I got a car from my friend Sarah (thank you girl, love ya). I will also be looking for another one that will be purchased with tax money (try to pay cash for a car if you can…payment monthly zero)
You can try to refinance your loan to lower your payment (this may lead to more installments, but less monthly expense)
You could take out a personal loan with a lower interest rate and pay the car off.
Let’s say your payment is $300 you could reduce it to $150 buy doing this.

Next on the list…..utilities
This is usually somewhat of a fixed expense. Ways to reduce this expense…
Barter…for example, my neighbor and I share internet I use her internet and she uses my garbage service. A win/win scenario. We both save monthly about $50 or so monthly. My internet bill is a whopping 0.
I don’t have cable but I watch movies and use Netflix steaming which is awesome and I don’t even miss cable or the $150 bill that follows. I do have a pg&e bill every month but there are even more ways to reduce this. If you qualify there is a program called CARES that saves you a portion of your monthly bill. There’s also a program called HEEP, its an energy assistance program that will help with your bill.

Moving right along…..
More flexible expenses
Groceries….this is my favorite one because this is my most flexible monthly expense. If you have a good panty stock you really can get creative with this one. You can use coupons (see my kindle ebook for sale on amazon to get started). If you aren’t into that just meal plan around the weekly ad at your favorite grocery store. Buy produce that’s in season, try cutting some meat out of your meals. You can still eat a balanced meal with other protein. Eggs for example, are so cheap and versatile.

Clothing
This is my weekness. I love clothes. But I refuse….absolutely refuse, to pay retail prices. You will not see me in Macy’s. Sorry Macy’s you have some cute stuff but I can’t see spending $50 on a shirt when I can go to a consignment store and buy the whole outfit and shoes for $50. I always dress nice and my kids always have nice name brand clothing. There are several ways I do this…
Thrift stores (ask questions a lot of times these stores have bag days or half of days doesn’t hurt to ask)
Consignment stores….I love stores that take items for store credit. This is a lifesaver when you have kids…they outgrow their stuff so fast.My son is four but as tall as a six year old. These stores always have like new items. No one will know you bought it used.
Garage sales…super cheap clothing and household items
Rummage sales….went to a church on (the best ones) today. Go on the last day of the sale for the best deals usually a dollar or two a bag
Friends and family….love the hand-me-downs. With two boys I pass all of my four year olds clothing to his lil brother then after he outgrows them we pass them on to friends or family or trade them.

Other expenses…credit cards.

This is a tough one. Best tip. Don’t use them. If you can’t afford to pay cash for something….you can’t afford it. Sorry. I know easier said than done. If you have a credit card balance try consolidating to one card. A lot of companies like Capital One will have the zero interest for balance transfers…take advantage of that. When the offer runs out transfer to another zero interest card. Keep doing this until its paid off.

Student loans
Consolidate, apply for a forbearance, the main thing with student loan companies is communication…they are there to help. These to me are good debt. Student loans are one the lowest interest loans of there. Not that I would encourage taking out student loans but if you want an education ¬†and would otherwise be destined to ¬†a life of flipping burgers, this is your best option. And your credit score doesnt matter since it is backed by the goverment.

Entertainment
This is a tricky one. Most things that are fun cost money. But you can still have fun on a budget.
Utilize your local library…you can rent movies, cds, books, use the internet….free.
Redbox…movie night? Sign up for free redbox movie codes
Parks…pack a picnic lunch and have a park day with the kiddos. Bring some skates, kites, jump ropes, tennis rackets. Take advantage of the park.
Take a hike…haha…yes litetally. I love to explore my local area. I live in beautiful Northern California, an area rich in recreational opportunities. We have Shasta Lake, Whiskeytown, endless camping, hiking and adventures to take advantage of.
Summertime fun in the park…in my area during the summer there are family movies in the park one night a week..there are also Friday concerts in the park. Check your local newspaper and entertainment magazines for info on free local events.

Hope these tips helped trim your monthly budget. I will be posting more about budgeting and makign money at home. Stay tuned.

Money making

Endless Coupons!

Where to find coupons
Sunday newpaper (smart  source, redplum and at the end of the month procter and gamble inserts)
Magazines
Allyou (walmart)
Cvs beauty book
Good Housekeeping
Family Circle
Better Homes and Gardens
just to name a few
At the grocery store
Safeway has e coupons you can load to your card or clip the ones in the weekly ad
Albertsons store coupons >Winco has manufacturers coupons sometimes as doea walmart
Target printable and moblie ones like cartwheel app.
Kmart store coupons and they will double manufacturers ones up to a dollar
Also, never throw out junkmail, look through it for coupons first. There are usually good ones for arbys, mcdonalds, hometown, burger king and sometimes I see the $10 off of $50 at foodmaxx (food4less)
oh, and also if you are a costco member you will receive monthly coupons
Walgreens has coupon booklets
Cvs has printables from their coupon machine, you can scan up to three times for more coupons
Riteaid has coupon booklets sometimes and their video values coupons you can watch to get coupons
You can sign up for manufactuers coupons just like all your favorite brands on facebook and watch for special offers
You can print them online from coupons.com, smartsource.com, redplum.com, or directly from manufacturers websites
Sign up for coupons from your favorite chain restaurants just look at the bottom of their website to sign up. I get coupon alerts via email all the time for bogo lunch or dinner specials.
Look one packages for special offers and coupons. There was one I kept seeing on the Ihop breakfast bowls a while back i bought a bunch of these with coupons so they were only about $1.11 each then on each one there was a $1 coupon inside. So I basically bought a bunch for .12 each. That is definitely my stock up price.
Look for peelies on packages
Be on the look out for ones next to new products at the store
Order them from a coupon clipping service when you find a good deal on something and you would like to stock up. @.10 each
Follow coupon blogs like this one¬† ;-)….going to be making it more functional in the coming months so its easier to navigate.
Some of my fav blogs are hip2save, fabulouslyfrugal, raininghotcoupons, coupondivas and the krazy coupon lady.
As you can see there is really a plethora of coupons out there.
fyi you can match store coupons with manufacturers coupons fof the sweetest coupon deals. Think Target, cvs, walgreens.

Money making

DIY Reusable Swiffer Cloths

With two boys (three if you count my husband) and two dogs(also boys, yep I’m very out numbered) there are always messes to clean up. If you’re like me you love your swiffer for quick clean ups but hate all the things you have to buy for them contantly.

Here are some easy tips to help you save on these cleaning products….

Make your own reusable, washable cloths, super easy about two mins to make one.

Just take a peice of fabric (you can use an old tshirt or sweatshirt, or even scarf) fold in half (this will give you 4 pieces if you use a shirt which will make two reusable cloths) trace around swiffer mop head, cut out with a one in. seam allowance. Lay two peices together and sew all four sides. Cut a hole about 4 in in middle and turn inside out. Voila…super easy swiffer cloths.

Ok, so maybe you have a wet jet swiffer and you are buying the cleaning liquid like crazy (especially if you have a lil one that likes to help, or shall we say waste) then this will help you save.

Make your wet jet container reusable. Bet you didn’t know that was possible (sorry swiffer company).

Take the container and run the top under super hot water for a few mins to loosen, should come right off…refill with dish soap and water) you’re good to go! Your welcome.

Money making

Dollar Tree Coupon Match-ups! As of 2/10

http://www.facebook.com/plugins/like.php?api_key=&locale=en_US&sdk=joey&channel_url=http%3A%2F%2Fstatic.ak.facebook.com%2Fconnect%2Fxd_arbiter.php%3Fversion%3D18%23cb%3Df2f75de67%26origin%3Dhttp%253A%252F%252Fcoupondivas.com%252Ff184506f08%26domain%3Dcoupondivas.com%26relation%3Dparent.parent&href=http%3A%2F%2Fcoupondivas.com%2Fdollar-tree-coupons.html&node_type=link&width=150&font=verdana&layout=button_count&colorscheme=light&action=recommend&show_faces=false&send=false&extended_social_context=false

Dollar Tree now accepts manufacturer Coupons!! We will be keeping a running list of coupons that match up to the items in the store so everyone can save as much as possible!
Your city‚Äôs prices and coupons may vary. This list is intended to be a guide for informational purposes only and not a guarantee ‚Äď please verify your coupons and local store circulars before you go shopping and feel free to report any errors with a match up toreport@coupondivas.com¬†‚Äď please include the specific coupon and/or item so it can be corrected. Thanks in advance!

Dollar Tree Coupon Match-Ups:

Dollar Tree Match Ups 2/10
Please read the Dollar Tree coupon policy before heading out!
Cepacol Lozenges 16ct. – $1.00
Zicam 25ct. – $1.00
Less: $1/1 Zicam Product 11/04/2012 SS Insert (exp 03/31/2013)
Final Price: FREE!!


Maybelline Foundation – $1.00
Less: $2/1 Maybelline, face product 02/03/2013 RP Insert (exp 04/07/2013)
Or: $2/1 Maybelline New York Face Products  
Final Price: FREE!!


Maybelline Lip Gloss – $1.00
Less: $1/1 Maybelline ColorSensational Vivids or  Lip Product  
Or: $1/1 Maybelline, lip 02/03/2013 RP Insert (exp 04/06/2013)
Final Price: FREE!!


Aquafresh Toothpaste – $1.00
Less: $1/1 Aquafresh Extreme Clean, 5.6 oz+ 01/06/2013 RP Insert (exp 03/03/2013)
Or: $0.50/1 Aquafresh Extreme Clean, 5.6 oz+ 
Final Price: as low as FREE!!


Crest Toothpaste – $1.00
Less: $0.75/1 or $1/2 Crest Toothpaste or Liquid Gel, 4 oz+, excludes Cavity, Baking Soda, and Tartar, trial size 01/27/2013 P&G Insert (exp 02/28/2013)
Final Price: as low as $.25


GUM Soft Picks 10ct. – $1.00
Reach Floss – $1.00
Less: $1/2 Reach Floss Products 
Or: $1/2 Reach Floss Products 
Final Price: as low as $.50 each wyb 2


Colgate Toothpaste – $1.00
Less: $0.35/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 02/10/2013 SS Insert (exp 03/02/2013)
Or: $0.50/1 Colgate Toothpaste, 4 oz+ 02/03/2013 SS Insert (exp 02/23/2013)
Final Price: as low as $.50


Luden’s Cough Drops 30ct. – $1.00
Less: $1/2 Ludens, 25 ct or 30 ct 01/13/2013 SS Insert (exp 03/17/2013)
Or:¬†$1/2 Luden’s Throat Drops, 25 or 30 ct¬†
Final Price: $.50 each wyb 2


Halls Cough Drops 18ct. – $1.00
Less: $0.50/2 Halls Drops, 17 ct+ 
Or: $1/2 Halls, single bags, 17 ct+ 02/03/2013 SS Insert (exp 03/16/2013)
Or: $1/2 Halls Cough Drops, 20-30 ct 
Final Price: $.50 each wyb 2


Ricola Cough Drops 19ct. – $1.00
Less: $1/2 Ricola Bags 01/06/2013 SS Insert (exp 03/06/2013)
Final Price: $.50 each wyb 2


Velveeta Cheesy Skillets – $1.00
Speed Stick or Lady Speed Stick 1.4 or 2oz. – $1.00
Less: $0.50/1 Speed Stick, any men or lady 02/03/2013 SS Insert (exp 02/23/2013)
Final Price: $.50


Blistex – $1.00
Less: $0.35/1 or $1/2 Blistex Lip Care Product 01/20/2013 SS Insert (exp 02/17/2013)
Final Price: as low as $.50 each wyb 2


Bic Cover-It, Pens or Permanent Markers – $1.00
Less: $1/2 Bic Stationary Products  
Or: $1/2 BIC Stationery Products 01/06/2013 SS Insert (exp 02/15/2013)
Final Price: $.50 each wyb 2


Hormel Pepperoni 3oz. – $1.00
Less: $1/2 Hormel Pepperoni Packages 
Or: $1/2 Hormel Pepperoni Products 
Or: $1/2 Hormel Pepperoni 01/20/2013 SS Insert (exp 03/18/2013)
Final Price: $.50 each wyb 2


Ortega Black Beans – $1.00
Less: $1/3 Ortega Products 01/13/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Or: $0.50/2 Ortega 01/13/2013 SS Insert (exp 03/31/2013)
Or: $1/2 Ortega Products 
Final Price: as low as $.50 each wyb 2


Malt-O-Meal Cereals 8oz. – $1.00
Less: $1.50/3 Malt-O-Meal Cereals, excludes single serve 
Final Price: $.50 each wyb 3


Uncle Ben’s Rice – $1.00
Less:¬†$1/4 Uncle Ben’s Rice Products 01/13/2013 RP Insert (exp 03/10/2013)
Or: $1/3 Uncle Bens Ready Rice Varieties 
Final Price: as low as $.67 each wyb 3


Kraft Macaroni and Cheese – $1.00
Less: $1/3 Kraft Macaroni & Cheese Blue Box Dinners 
Final Price: $.67 each wyb 3


Wise Chips – $1.00
Less: $1/3 Wise Snacks (IE), 5.75 oz+ 
Final Price: $.67 each wyb 3


Lysol Toilet Bowl Cleaner 16oz. – $1.00
Yardley Bar Soap 1ct. – $1.00
Less: $1/4 Yardley, single bar soaps or 2 double packs or (1) shower gel, 16 oz 01/27/2013 SS Insert (exp 03/10/2013)
Final Price: $.75 each wyb 4


Ro-Tel Diced Tomatoes – $1.00
Less: $0.50/2 RoTel Diced Tomatoes 01/20/2013 SS Insert (exp 03/03/2013)
Final Price: $.75 each wyb 2


Progresso Soup – $1.00
Less: $0.50/2 Progresso (01/20 and 1/06 SS)
Or: $1/4 Progresso Soup 
Final Price: $.75 each wyb 2


Nissin Big Cup Noodles – $1.00
Less: $1/4 Nissin Big Cup Noodles 02/03/2013 SS Insert (exp 05/05/2013)
Final Price: $.75 each wyb 4


Campbell’s Condensed Soups – $1.00
Less:¬†$0.40/3 Campbell’s Condensed Great for Cooking Soups¬†
Or:¬†$0.40/3 Campbell’s Condensed Soups¬†
Or:¬†$0.40/3 Campbell’s Condensed Chicken Noodle or Tomato Soup 01/13/2013 SS Insert (exp 03/15/2013)
Or:¬†$1/5 Campbell’s Condensed Soups, excluding Great for Cooking soups¬†
Final Price: as low as $.80 each wyb 5


Puffs Tissues – $1.00
Less: $1/6 or $0.25/3 Puffs, singles, or (1) 3 pk+, excludes trial size 01/27/2013 P&G Insert (exp 02/28/2013)
Final Price: as low as $.83 each wyb 6
Money making

Peanut Butter Toast Crunch at Target! Amazing deal .25 for (4) boxes

Peanut Butter Toast Crunch and Fiber One Chocolate Cereal, Only $0.10 at Target!

This is an awesome deal on cereal. A staple at my house. There’s some coupons still printing on these, if you got the $1.25 coupon a while back it makes for an even sweeter (pun intended) deal on this cereal. Here’s how this deal will work.

Cereal on sale $2.50 each
You get back a $5 gift card when you buy (4)

I have coupons for $1.25, $1.25, $1 and .75

$10.00 total
-$4.75 (coupons)
$5.25 (OOP)
+$5.00 gift card
so total is 4 boxes for only…….25 cents!

Money making

K-mart haul…getting ready for holiday baking.

So here is my latest haul. I am starting to get back in to couponing after taking a bit of a hiatus. The one tonight reminded me why I took a break. It was probably the most frustrating haul ever…it was the longest. I walked in when it was still light outside, let’s put it that way. I must have been in the checkout for about an hour. Not sure if it was really worth saving $20 but usually it goes smoothly. For all you newbie couponers don’t let this scare you. I’ve been doing this for 2 years now and this is the first time this has happened. The problem was that last time I used my K-mart rewards card I used too many coupons (not sure what the limit is I’ll have to check on that) anyhoo, it locked my rewards card. So with this shopping trip I was not able to use my credit on my card and it was not doubling my coupons. The cashier was also new and (bless his heart) was the sweetest older gentleman ever. He keep apologizing and felt so bad. Thank god the manger was also a couponer and very understanding. She was awesome! Props to her for figuring it all out. She had to void the whole thing and re-start and manually enter everything. I love K-mart don’t get me wrong (wouldn’t have worked there back in the day if I didn’t), but I don’t think I will be shopping there again anytime soon. Ok, maybe I well, but with less coupons ;p. I did score some awesome coupon booklets with tons of store coupons (ask if your store doesn’t have them out) my local store didn’t have them out but they had some in the back….doesn’t hurt to ask. ūüôā

Here’s the coupon booklet to be on the look out for (above)

Soft Scrub $1.00 each after manufacturer coupon from today’s paper 11/4
Cookie mix .40 and .50 each after coupons and the small ones were $1 coupons.com
The milks were .64 each after .55 off coupons realcamilk.com
Baking sheet $5.99 just needed it for the holidays. No coupon ¬†ūüôā
Pillsbury cake mixes can’t remember for sure but I think coupons.com has this coupon
Finese was a great deal big bottle for $1 each (pair with a $1 off Finese coupon from one of last months inserts I believe for free Finese)with $2 off coupon for the above coupon booklet (limit 4)
Creamer paid $2.49 too much for this but this was something I needed… right moms? ūüėČ
Air freshener I stacked a K-mart coupon from booklet $1/3 with a .75/2 coupon $ for all 3 holiday scents.

There’s also some great Christams coupons in this booklet and don’t overlook stores that take competitors coupons like wal-mart because they will price match.

Have fun shopping! Christmas toy deals and match-ups to come!