About

Welcome!

Hi there! Welcome to my blog! I’m Sandi I’m a momma to two boys ages five and eight. My eight year old has Autism and Selective Mutism. After working a “normal” job and leaving my kids crying at daycare. I quickly realized there has to be a better way. I’ve been literally obsessed with business and home businesses and decided it was my goal and mission to test and try various work from home opportunities and pass this knowledge on to other moms that might be looking for a better way as well.

I started this blog originally eight years ago when my first son was born to fulfill my need for a creative outlet during his nap times, he was just three months at the time. This blog started out as a money saving/couponing blog. I got super excited when I realized how far I could stretch my very tight stay at home mom budget after my son was born. I figured my “finds” should be posted so I can help other mommies stretch their budget as well.

This blog is being updated and revamped. Started as just a blogger blog. I have a huge passion for not only helping moms save big, but also create ways of earning income online as well. After all, it’s not just about saving, but it’s about creating a life you love and earning enough money to enjoy your time. Being a good steward, with not only your money, but your resources and energy as well are all things I aspire to help you with on this blog/Youtube channel. I dedicated a lot of time and energy into testing work at home businesses ideas and passive income strategies to help you build multiple income streams at home, I hope to pass this knowledge on to other moms! I’d love to have you follow along! Mommin’ ain’t easy, but this blog will help you make mommin’ easier!

Check out what I’m up to on Instagram daily @ mommiesmedia!!!! Or on Facebook @ mommiesmedia

Money Saving

How to extended kids jeans.

DIY, Money Saving

Dark brown to blonde at home for only $1!!!!! Plus Sally Beauty mini mak…

Money making

Dollar Tree Hair color review January 2016

Money making

$20 challenge!

This shopping trip was from last week and I keep forgeting to post, so here it goes. In the last p&g insert (usually the last sunday of the month) there were coupons for $3 off haircolor and $2 for the shampoo and conditioner. Had two of each.

Total spent after coupons amd sell for everything after coupons and sales $20 saved $39. Total would have been $59 and change. The cashier was floored. $aved about 75 percent so not a bad shopping trip.

Money making

Creative Way To Save (trick yourself into saving)

Is one of your new years resolutions to save more?  If it is, here are some creative ways to save for a rainy day, that vacation your dreaming about, your next big purchase.

$ Get a water bottle! No, not that kind. A 5 gallon water cooler bottle. If you don’t have access to one you could ask someone who has a water cooler, get one at work ( ask first), or purchase one at the a store like Winco, for example.
At the end of everyday dump in all of your loose change. This is like a savings account, but its a way to trick yourself into saving. When the bottle is full take it to your bank and cash out. Even if you just put all pennies in the bottle you would have upwards of $300 when the bottle is full. If you put in all your change you would have a pretty substanial amount of money to work with
(2000-
&3000
)…more than enough for a nice getaway, new furniture, to pay off debt or whatever you are saving for…( mine is half full as I’m writing this)

Money making

Winco Coupon Deals

(Photo courtesy of Winco)

New to shopping Winco? Start here:

Key:

★– means the price is better than generic/wholesale/mass store prices!
– means this is when we stock up!!!
If we don’t star an item but it is listed here, that means it is still a decent price. It’s not necessarily better than any competitor’s price, but it will save you a trip across town.
Produce
Blueberries 18 oz – $4.48
Strawberries 2 lb – $3.88
Corn on the Cob – $0.33
Broccoli or Cauliflower – $0.78
Roma Tomatoes – $0.88
Cantaloupe – $0.58
Pineapple – $2.98
Watermelon – $0.38
Iceberg Lettuce – $0.78
New Deals
★ Triscuits and Wheat Thins – $1.66

{First 6 Only}
Use $1/1 Triscuit Dill, Sea Salt & Olive Oil Product printable
or $1/2 Nabisco Cookies or Crackers printable
or $1/2 Nabisco Cookies or Crackers printable
Final Price:  as low as $.66 

★ Hy-top Medium Cheddar Cheese 2 lb – $5.48

Use $0.55/1 Real California Cheese Product printable
or $1/1 Cheese (Any Brand) printable
Final Price:  as low as $4.48 

Keebler 100 Calorie Right Bites Snacks – $2.28

Buy 2
Use $1/2 Keebler or Sunshine 100 Calorie Right Bites Snacks printable
Final Price: $1.78

★ Famous Amos Creme Filled Cookies – $1.98

Use $1/2 Famous Amos Cookies printable
Final Price: $1.48

★ Smucker’s Magic Shell – $1.46

Use $1/2 Smucker’s Magic Shell Tearpad
Final Price: $0.94

★ Keebler Chips Deluxe Cookies – $1.98

Use $0.70/1 Keebler Chips Deluxe Cookies printable
Final Price: $1.28

Tyson Any’tizers – $6.98

Use $1/1 Tyson Any’tizers Snack printable
or $1/1 Tyson Any’tizers Snacks printable
or $1/1 Tyson Any’Tizers Snack (SS 03/04/12)
Final Price: $5.98

Smucker’s Ice Cream Topping – $1.64

Use $1/2 Smucker’s Ice Cream Topping printable
Final Price: $1.14

Nestle Nesquick Syrup – $1.68

Use $0.50/1 Nestle Nesquick Powder or Syrup (SS 05/20/12) (Not in Idaho)
Final Price: $1.18

Philadelphia Cooking Creme – $2.48

Use $0.55/1 Philadelphia Cooking Creme (SS 05/20/12)
Final Price: $1.93

★ Milky Way Bars – $0.68

Buy 2
Use $0.75/2 Milky Way Brand Singles Bars printable
Final Price: $0.31

Kellogg’s Rice Krispies Treats – $1.98

Buy 2
Use $1/2 Kellogg’s Rice Krispies Treats printable
Final Price: $1.48

Reser’s Potato Salad – $2.78

Use $0.55/1 Reser’s Deli Salad printable
Final Price: $2.23

★ Dean’s Dip – $1.38

$1/2 Dean’s Dip Product printable
$0.85/2 Dean’s Dip printable
Final Price: $0.88

California Pizza Kitchen Large Pizza – $5.27

$1/1 California Pizza Kitchen Large Pizza printable
Final Price: $4.27

Bar Keepers Friend Cleanser – $2.01

Use $0.55/1 Bar Keepers Friend Cleanser printable
or $0.55/1 Bar Keepers Friend Cleanser printable
Final Price: $1.46

Truvia Natural Sweetener – $2.98

Use $0.75/1 Truvia Natural Sweetener printable
or $0.75/1 Truvia Natural Sweetener printable
or $0.75/1 Truvia Natural Sweetener printable
or $0.75/1 Truvia Natural Sweetener, exp. 5/31/12 (RP 01/08/12)
or $.55/1 Truvia Natural Sweetener peelie
Final Price: $2.23

★ Kraft Barbecue Sauce – $0.98

Buy 2
Use $1/2 Kraft Barbecue Sauce (SS 05/06/12)
Final Price: $0.48


Read more at http://fabulesslyfrugal.com/2012/05/winco-deals-as-of-528-63-cheap-bbq-sauce-butter-milky-way-bars-triscuits-wheat-thins-and-more.html#Wm3uMbsh4KLrS1TK.99